Saturday, 24 January 2009

Rekapitulace doprovodných výtvarných akcí GHMP v roce 2008

Doprovodné výtvarné akce pro veřejnost, spolupráce se školami, výtvarný kroužek

Statistika

V roce 2008 bylo uskutečněno celkem cca 151 doprovodných výtvarných akcí všech typů,

z toho proběhlo:

78 interaktivních prohlídek výstav pro všechny typy škol (MŠ, ZŠ, SŠ, gymnázia, ZUŠ, SŠ, SOŠ, VOŠ i VŠ) spojených s následnou výtvarnou reakcí,
42 štestihodinových středečních výtvarných kroužků pro všechny věkové kategorie,
16 tematických pětihodinových sobotních výtvarných akcí pro veřejnost v rámci cyklu „Tvořivé dialogy s uměním“ ,
8 mimořádných víkendových akcí pro děti (ve spolupráci např. se ZOO, s Bot. zahradou, s Hvězdárnou a Planetáriem hl. m. Prahy).
7 celodenních výtvarných akcí v rámci tzv. Duhového týdne (intenzivní sedmidenní výtvarná akce pro děti, která se konala postupně ve všech přístupných objektech GHMP.


Kromě toho do GHMP navíc proudí školy i individuálně, tzn. bez konkrétní rezervace a objednání, takže kompletní počet návštěv škol je ještě vyšší. Proběhla také výstava dětských a studentských výtvorů ve spolupráci s Botanickou zahradou přímo ve skleníku Fata Morgana v rámci výstavy exotických motýlů (viz níže). Výstavu motýlů a tedy i dětských prací vzniklých v rámci akcí v GHMP vidělo kolem 20 000 návštěvníků.

Mimořádné víkendové výtvarné akce pro děti
- Společná dvoudenní akce GHMP + Hvězdárny a Planetária hl. m. P. v Trojském zámku s názvem "Baroko – vášeň mezi nebem a zemí"(součástí byla i výtvarná dílna „Šternberská souhvězdí“, dále speciální tematické prohlídky, projekce, pořady, odborné přednášky a astronomická pozorování v zámku Troja...)
- Výtvarná akce v rámci Trojského dne - společná akce GHMP, Botanické zahrady hl. m. P. a ZOO Praha k společnému projektu Trojská karta - návštevníci akce si v rámci výtvarné dílny vyráběli vlastní masky (ze zajímavého výtvarného přírodního materiálu přímo ze ZOO a z BZ), které pak mohli využít k podvečernímu reji masek v zahradě Trojského zámku...
- Dvě doprovodné výtvarné akce ve spolupráci se ZOO Praha - návštěvníci se inspirovali tvorbou sochaře V. Vinglera, jehož prostorová tvorba byla mj. zastoupená i na světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu a jehož plastiky se nachází právě i areálu ZOO.
- Divadelně-výtvarné akce ARCHA 2008 (ve spolupráci s několika divadly) – v rámci doprovodných výtvarných akcí se vyráběly rekvizity pro večerní divadelní představení atd.
- Společná výtvarná akce Galerie hl. m. P. a Botanické zahrady hl. m. P. s názvem "Jak nás vidíš ty“ (vzájemné paralelní kreslení protilehlých objektů ze dvou stanovišť - návštěvníci Trojského zámku kreslili pohled na vinice svaté Kláry s kaplí a naopak návštěvníci Botanické zahrady se snažili zachytit Trojský zámek...)
- "Hledání Minotaura" - výtvarná akce inspirovaná antickými bájemi o hrdinovi Théseovi a antickými motivy uplatněnými v rámci výzdoby Trojského zámku a zahrady
- Výtvarná akce v rámci Trojského vinobraní

Speciálních výtvarných akcí v Trojském zámku se průměrně účastnily denně desítky dětí (často až 70 dětí).

Výstava dětských a studentských prací “Na křídlech fantazie”
Přehlídka výtvarných prací dětí různých věkových kategorií s názvem "Na křídlech fantazie" byla koncipována jako doprovodná akce GHMP k výstavě exotických motýlů, kterou připravila Botanická zahrada hlavního města Prahy v monumentálním tropickém skleníku Fata Morgana v Troji. Obě výstavy vidělo podle statistik BZ cca 20 000 lidí.

Duhový týden
Stejně jako v minulém roce se konal i v roce 2008 červencový "Duhový týden" (sedmidenní série výtvarných akcí pro děti v pěti objektech GHMP... ). Název akce vystihoval pestrost témat, technik, možností, přístupů, ale i prostorové možnosti galerie – akce se postupně odehrávaly ve všech tou dobou dostupných objektech GHMP (Staroměstská radnice, Městská knihovna, Dům U Kamenného zvonu, Dům U Zlatého prstenu, Trojský zámek...)

Komunikace a spolupráce se školami
I v roce 2008 byly stálé expozice i aktuální krátkodobější výstavy v GHMP intenzivně navštěvovány všemi typy škol (MŠ, ZŠ, SŠ, gymnázia, ZUŠ, SŠ, SOŠ, VOŠ i VŠ). Naše interaktivní prohlídky navštívily také mimopražské školy (např. Hradec Králové, Liberec, Český Krumlov, Kutná Hora, Přerov, Železný Brod, Mnichovo Hradiště, Teplice, Lysá na Labem, Čelákovice, Roudnice nad Labem, Hostivice, Bystřice, Česká Kamenice, Plasy (Plzeň), Stochov (Kladno), Kněžno (Mladá Boleslav), i zahraniční hosté (např. francouzští studenti z Bretaně v rámci výměnného pobytu s Gymnáziem Jana Nerudy, skupina bohemistů z Letní školy FF UK z mnoha zemí z celého světa na výstavě Bruselský sen). Návštěvy výstav v GHMP byly většinou propojovány s přímou výtvarnou reakcí . Z hlediska zájmu škol byla nejžádanější výstava „Bruselský sen“ a dále pak „1960 – súčasnosť / Slovenské umění a čeští hosté“ a „Současný český kubismus“.

Výtvarný kroužek
Celý rok probíhal opět tradiční středeční šestihodinový výtvarný kroužek - celoroční cyklus tvůrčích dílen pro děti i dospělé v ateliéru v Domě U Zlatého prstenu - zájemci si mohli vyzkoušet tradiční i netradiční výtvarné techniky z oblasti kresby, malby, grafiky, fotografie, prostorové tvorby, ale i intermediální, konceptuální a akční tvorby.

Tvořivé dialogy s uměním
Velký úspěch v roce 2008 měly i pětihodinové sobotní doprovodné sobotní výtvarné akce „Tvořivé dialogy s uměním“ , formálně nebo obsahově reagující na aktuální výstavy GHMP vždy přímo v konkrétních expozicích nebo objektech GHMP. Jsou volně otevřené veřejnosti, zúčastnit se jich může kdokoliv. Nejúspěšnější a nejnavštěvovanější byly čtyři doprovodné sobotní výtvarné akce k výstavě Bruselský sen („V záři reflektorů Laterny magiky“, „Tajemství Vesmírné Odyssey“, „V rytmu sputnikovské euforie“ a „Záhadný Vynález zkázy“), které navštívilo průměrně kolem 40 - 50 návštěvníků.

Fotodokumetace výtvarných akcí
Téměř všechny akce byly podrobně zdokumentovány prostřednictvím digitálních fotografií a virtuální fotogalerie tak byla tento rok rozšířena o další, třetí část - během roku 2008 se tak celkový počet vybraných fotografií v této fotogalerii vyšplhal až na celkový počet cca 10 000 snímků, které jsou zde trvale k dispozici ke stažení jak pro samotné zúčastněné školy, tak pro případný zájem novinářů – jsou dokladem o úrovni i množství a pestrosti našich akcí. Zároveň je to však také i jedna z možností efektivní propagace našich akcí široké veřejnosti.

Spolupráce s Komorou edukačních pracovníků Rady galerií ČR
I v roce 2008 pokračoval projekt Komory edukačních pracovníků Rady galerií ČR, která sdružuje lektory a edukátory ze státních a městských galerií z celé ČR. Projekt spočívá v exkurzích po jednotlivých edukačních pracovištích a lektorských odděleních v galeriích a seznámení se se zdejšími metodami a způsoby práce. Setkání, kterých se účastnila i naše galerie, proběhla v Oblastní galerii v Liberci, v Galerii umění v Karlových Varech, v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a ve Východočeské galerii v Pardubicích. Tato odborná praktická konfrontace je jedním z dalších zdrojů inspirace pro další doprovodné akce.